Hela livets apotekKvick leverans & fri frakt över 99 krHelbra priser, såklart

Andra köpte också...

Modifast LCD Pulver Choklad 8 st
Modifast LCD Pulver Choklad 8 st
-5%

LCD Pulver Choklad 8 st

104 kr109 kr
Erbjudandetgäller t.o.m. 2021-05-30
Finns i lagerHos dig inom 1-2 arbetsdagar
Snabba fakta
  • Kostersättning i pulverform
  • Mixas till chokladdryck
  • För LCD - lågkaloridiet

Passar bra till

Beskrivning
Instruktioner
Innehåll
Produktfakta
Produktomdömen

Modifast LCD-pulver innehåller den näring som kroppen behöver och är en fullvärdig kostersättning för viktminskning. Den hör till gruppen Low Calorie Diet (LCD) på svenska lågkaloridiet.

Modifast LCD kan användas som en strikt kur om 4 påsar kostersättningar per dag, under en period om 3 veckor eller som ersättning av enstaka måltider. Pulvret blandas ut i vatten och blir till en god dryck med fyllig chokladsmak. Den kan drickas både varm och kall.

Hur du använder Modifast beror naturligtvis på din egen situation och målsättning. För dig som vill ha ett färdigt schema att följa är Modifast-metoden ett bra alternativ. Syftet med metoden är inte bara att erbjuda ett snabbt och effektivt sätt att minska i vikt, utan också att hjälpa dig att behålla vikten efter avslutad kur.

 

 

Tänk på att kostersättning skall endast ersätta en normal kost under en begränsad tid, och skall alltid innehålla all den näring som kroppen behöver.

Dosering & användning

Modifast Pulver kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag under som längst 3 veckor.

Modifast LCD pulver blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Du kan själv välja om du vill dricka den kall eller varm, men kom ihåg att aldrig blanda varma drycker i en shaker.

Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.

Näringsmässigt är Modifast LCD Choklad likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Tänk på att endast använda kostersättning under en begränsad tid, för att till exempel komma igång med en viktminskning.

Serveringsförslag

Blanda två smaker för att få en härlig kombinationssmak, till exempel banan och choklad, för bananchokladsmak.
Sugen på varm choklad? Chokladdrycken passar utmärkt att värma.
Skapa dina egna smaker genom att blanda i kryddor som kanel eller kardemumma.

Förvaringsinstruktioner

Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.

 

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90636231647 
kcal215860391 
Fett, g4,4188 
varav    
-mättat, g0,83,31,5 
-enkelomättat, g1,24,82,2 
-fleromättat, g2,39,24,2 
Kolhydrater, g2811251 
varav    
-sockerarter, g7,22913 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g13,85525 
Salt, g0,62,21 
Vitaminer
A, µg24497744456%
D, µg1,56,22,856%
E, mg4,6188,470%
C, mg13532430%
Tiamin, mg0,62,41,1100%
Riboflavin, mg0,62,2171%
Niacin, mg5,4229,861%
B6, mg0,41,60,7251%
Folsyra, µg9638317487%
B12, µg0,5120,9237%
Pantotensyra, mg1,35,32,440%
Biotin, µg5,1209,319%
Mineraler
Natrium, mg216865393 
Kalium, mg8253300150075%
Kalcium, mg21887339750%
Fosfor, mg18975534349%
Magnesium, mg542189926%
Järn, mg7291393%
Zink, mg3,2135,858%
Koppar, mg0,62,21100%
Jod, µg6224611275%
Selen, µg19773564%
Mangan, mg0,62,2150%


* Dagligt referensintag

Ingredienser: Maltodextrin, mjölkprotein, skummjölkspulver, fettreducerat kakaopulver (7%), inulin, solrosolja, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, Mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan) , socker, glukossirap, förtjockningsmedel (cellulosagummi), chokladarom, vaniljarom, sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), färgämne (sockerkulör), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (askorbinsyra, askorbylpalmitat, tokoferlorika extrakt), naturlig aromAllergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten och kan innehålla spår av soja och ägg.
Artikelnummer3175681192904
VarumärkeModifast
BeredningsformPulver

Relaterade produkter

Tips & råd

Vi på Apohem vill öppna dörren till ett hälsosammare liv.
Allergi
Baby & barn
Djur
Elektronik
Förkylning
Hjälpmedel & säkerhet
Hudvård
Hushåll
Hårvård
Intimvård
Mage & tarm
Mat & dryck
Munvård
Presenter
Sex & lust
Sluta röka
Smink
Sår, bett & stick
Träning
Viktkontroll
Vitaminer & kosttillskott
Välmående
Värk & feber
Ögon & öron