Hela livets apotekKvick leverans & fri frakt över 99 krHelbra priser, såklart

Andra köpte också...

Modifast LCD Svamppasta 3 måltider
Modifast LCD Svamppasta 3 måltider
Modifast LCD Svamppasta 3 måltider
-46%

LCD Svamppasta 3 måltider

53 kr99 kr
Erbjudandetgäller t.o.m. 2021-05-30
Finns i lagerHos dig inom 1-2 arbetsdagar
Snabba fakta
  • Näringsmässigt fullvärdig kostersättning
  • Mättande pasta med en god och mustig svampsmak
  • Används för viktminskning
Beskrivning
Instruktioner
Innehåll
Produktfakta
Produktomdömen

Modifast LCD Svamppasta är en krämig och mättande pasta med en god och mustig svampsmak. Denna måltidsersättingen kan upplevas mer som vanlig mat i och med att den är varm och smakrik samt innehåller pastaskruvar som ger efterlängtat tuggmotstånd.

Fyra påsar Modifast LCD kostersättning (oavsett smak) ger näringsmässigt fullvärdig ersättning för all vanliga mat under en dag. När du byter ut dina måltider mot Modifast LCD, säkerställer du alltså att ditt energiintag begränsas men att kroppen får i sig de näringsämnen den behöver. 

Som frisk vuxen med övervikt kan du på egen hand ersätta all din vanliga mat under upp till tre veckor. Tänk på att det är viktigt att dricka mycket vatten under tiden!

Bra att veta. En ny förpackningsdesign rullas ut successivt, så förpackningarna i din leverans kan utseendemässigt skilja sig från bilderna på hemsidan, men innehållet är oförändrat.

Dosering & användning

Modifast pasta blandas med 1,5 dl vatten. Den värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.

Som frisk vuxen med övervikt kan man på egen hand ersätta all vanlig mat under upp till tre veckor. Längre perioder ska ske i samråd med vårdpersonal.

Gravida, ammande och personer med tillstånd eller medicinering som kan påverkas av kosten ska alltid först konsultera vårdpersonal.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ96738661559 
kcal229915369 
Fett, g2,5104 
varav    
-mättat, g0,42,00,8 
Kolhydrater, g3513956 
varav    
-sockerarter, g2,4104 
Fiber, g4166,4 
Protein, g14,96024 
Salt, g1,562,4 
Vitaminer
A, µg357142657572%
D, µg28364%
E, mg312541%
C, mg401596480%
Tiamin, mg0,41,80,765%
Riboflavin, mg0,51,90,856%
Niacin, mg522955%
B6, mg0,51,80,752%
Folsyra, µg133533215108%
B12, µg0,731,248%
Pantotensyra, mg14230%
Biotin, µg518715%
Mineraler
Natrium, mg5852341944 
Kalium, mg7753100125063%
Kalcium, mg279111645056%
Fosfor, mg22389336051%
Magnesium, mg7128311430%
Järn, mg522963%
Zink, mg3,815,46,262%
Koppar, mg0,520,879%
Jod, µg391566342%
Selen, µg17672749%
Mangan, mg0,731,260%


* Dagligt referensintag

Ingredienser: <strong>Durumpasta (vete), mjölkprotein,</strong> modifierad stärkelse, vegetabilisk olja (<strong>soja</strong>), <strong>skummjölkpulver, </strong>torkad portabellosvamp, smakförstärkare (mononatriumglutamat), <em>mineraler</em> (kalium, magnesium, kalcium, fosfor, järn, zink, koppar, mangan, jod, selen), naturlig arom (svamp, <strong>veteprotein, korn</strong>), maltodextrin, inulin, <em>vitaminer</em> (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, B6, riboflavin, tiamin, B12, folsyra, biotin), arom (<strong>vete</strong>), salt, lök, persilja, emulgeringsmedel (<strong>soja-</strong>/solroslecitin), peppar, antioxidant (askorbylstearat)</p><p>Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos, soja och kan innehålla spår av ägg, selleri mandel och hasselnöt.</p>
Artikelnummer3175681170445
VarumärkeModifast
AllergenerGluten, mjölkprotein, laktos, soja
Allergener möjligaKan innehålla spår av ägg, selleri mandel och hasselnöt.

Relaterade produkter

Tips & råd

Vi på Apohem vill öppna dörren till ett hälsosammare liv.
Allergi
Baby & barn
Djur
Elektronik
Förkylning
Hjälpmedel & säkerhet
Hudvård
Hushåll
Hårvård
Intimvård
Mage & tarm
Mat & dryck
Munvård
Presenter
Sex & lust
Sluta röka
Smink
Sår, bett & stick
Träning
Viktkontroll
Vitaminer & kosttillskott
Välmående
Värk & feber
Ögon & öron