Beskrivning
Nuxe Very Rose Biphase Makeup Remover är en tvåfas makeupborttagning för ögon och läppar som effektivt löser upp även vattenfast och långvarig makeup utan att du behöver gnugga. Den är särskilt framtagen för känsliga ögon och ger en skonsam men effektiv rengöring i ett enda steg.
Den kombinerar en oljefas och en vattenfas som tillsammans avlägsnar lipofil, vattenfast makeup samt orenheter som föroreningar och överskottstalg. Resultatet är perfekt rengjorda ögon och läppar med en mjuk, smidig och behaglig känsla efter varje användning. Formulan är utvecklad utan parfym och är anpassad för den känsliga huden runt ögonen samt för fransarna, vilket gör den lämplig även för kontaktlinsbärare.
Berikad med rosenvatten med återfuktande och lugnande egenskaper bidrar den till att vårda huden samtidigt som makeup avlägsnas effektivt. Den fettfria finishen lämnar ingen dimmig hinna framför ögonen och huden känns fräsch och ren. Består till 99 procent av ingredienser med naturligt ursprung.
Skaka flaskan väl före användning så att faserna blandas. Applicera på en bomullsrondell och håll mot ögon eller läppar i några sekunder innan du försiktigt torkar bort makeupen.
Innehåller 100 ml
Dosering & användning
Skaka flaskan före varje användning. Fukta en bomullspad, helst återanvändbar, med sminkborttagare. Låt verka i några sekunder och massera försiktigt över ögonlock, fransar och läppar utan att gnugga. Skölj av eller låt verka efter önskemål.
Förvaringsinstruktioner
Rumstemperatur
Hittas även bland
Artikelnummer
3264680047572
Varumärke
Nuxe
Egenskap
Vegansk, Parabenfri
Ursprungsland
Frankrike
Förpackningsstorlek
100 ml
Tillverkare/Leverantör
Laboratoire Nuxe
Tillverkare/Leverantör postadress
127 rue d’Aguesseau - 92100 Boulogne-Billancourt - France
Tillverkare/Leverantör e-post
Consumers@nuxe.com
Ordinarie pris
285 kr






