Beskrivning
Depend Ribbons & Roses 5220 DC är ett nagellack i en romantiskt rosig ton som ger naglarna en elegant och mjuk finish. Depend Minilack är lätt att arbeta med tack vare sin smidiga storlek och den platta penseln med rundad kant som gör appliceringen följsam och jämn. Flaskan är markerad med symboler som visar vilken täckningsgrad lacket har vilket gör det enkelt att välja önskat resultat. Depend uppdaterar regelbundet sina kollektioner med trendstyrda färger så att du snabbt hittar en nyans som passar både vardagslook och festliga tillfällen.
Innehåll 5 ml
Nyans: Ribbons and Roses
Dosering & användning
Nyckeln till en perfekt lackning:
• Använd alltid bas- och topplack
• Applicera lack i tunna lager i flera omgångar
• Välj en skonsam nagellackremover och ta bort nagellacket med rätt teknik
Använd alltid baslack under det färgade lacket, det är nyckeln till att ditt lack både håller längre och inte flagar. Baslack skyddar dessutom nageln så att färgpigment från lacket inte kan tränga in i din naturliga nagel och orsaka missfärgning.
Lacka ditt färgade lack i tunna lager. Första lagret bli lätt ojämt men det blir snyggt i lackning nr 2. Depends lack har dessutom en specialdesignad pensel som är extra förlåtande.
Försegla lackningen med ett topplack. Applicera 1-2 tunna lager på torrt nagellack. För ökad hållbarhet, bättra på med ett tunt lager varannan till var tredje dag.
Använd Depends nagellackremovern utan aceton, olja, färg och parfym för att undvika att nageln blir uttorkad och får missfärgningar. Nagellacksremover med olja lämnar lätt rester som kan medföra att lacket inte fäster ordentligt. När du avlägsnar ditt nagellack använd följande teknik: Blöt en bomullstuss eller pad med nagellackremover och tryck mot nageln, lyft därefter snett rakt upp, utan att gnugga mot nagelytan. På detta sätt förebygger du risken för missfärgning av nageln.
Varningar & försiktigheter
Mycket brandfarlig
Hittas även bland
Artikelnummer
73210788
Varumärke
Depend
Egenskap
Vegansk
Ursprungsland
Sverige
Förpackningsstorlek
5 ml
Ordinarie pris
29 kr



