Nice Price!
Märkningen “Nice Price” innebär att produkten har ett konkurrenskraftigt pris – ofta marknadens lägsta. Allt för att du ska känna dig trygg med att du får ett rättvist och bra pris.
Snabba fakta
Smörjande ögondroppar för torra och irriterade ögon
Återfuktar, smörjer och bibehåller fukten i ögat
Innehåller högkvalitativ hyaluronsyra 0,5 mg/ml och ectoin 20 mg/ml
Beskrivning
Hylo Dual smörjande ögondroppar för torra och irriterade ögon stabiliserar tårfilmen och lindrar inflammatoriska och allergiska symptom såsom klåda, sveda och brännande känsla i ögonen. Hylo Dual innehåller högkvalitativ hyaluronsyra 0,5 mg/ml och ectoin 20 mg/ml vilket återfuktar och bibehåller fukten i ögat vilket lindrar när det kliar och svider.
Hyaluronsyra är ett naturligt kroppseget ämne. Den viktigaste egenskapen hos hyaluronsyran är att den binder vatten och därmed både smörjer och bibehåller fukten. Ectoinets roll är att tillsammans med hyaluronsyran öka vattenbindningen i tårfilmen synergistiskt och därmed skapa en fysiologisk barriär mot inflammatorisk irritation i ögat.
Hållbar: 6 månader efter öppnandet.
Helt fri från konserveringsmedel.
Kan användas tillsammans med kontaktlinser.
Dosering & användning
Pumpflaska som doserar ut en droppe i taget. Börja med att ta av korken. Vänd sedan flaskan så att spetsen pekar nedåt och tryck på flaskans botten några gånger tills den första droppen kommer fram. Nu är flaskan färdig att användas.
Om du använder några andra ögondroppar bör det gå minst 30 minuter emellan appliceringarna och HYLO DUAL® bör alltid appliceras sist. Ögonsalvor ska dock alltid ges efter användning av HYLO DUAL®.
Baserat på tillgängliga bevis kan HYLO DUAL® användas till barn från 6 år och äldre, samt gravida och ammande kvinnor.
Förvaringsinstruktioner
Förvaras i rumstemperatur upp till 25 grader.
Hittas även bland
Artikelnummer
7350023250139
Klassificering
Medicinteknisk produkt
Varumärke
Hylo
Ursprungsland
Tyskland
Förpackningsstorlek
10 ml
Ordinarie pris
249 kr