Hela livets apotekKvick leverans & fri frakt över 99 krHelbra priser, såklart

Andra köpte också...

Modifast LCD Pulver Jordgubb 8 st
Modifast LCD Pulver Jordgubb 8 st
Modifast LCD Pulver Jordgubb 8 st
-5%

LCD Pulver Jordgubb 8 st

104 kr109 kr
Erbjudandetgäller t.o.m. 2021-05-30
Finns i lagerHos dig inom 1-2 arbetsdagar
Snabba fakta
  • Kostersättning
  • Pulver som mixas
  • Jordgubbssmak
  • LCD - lågkaloridiet

Passar bra till

Beskrivning
Instruktioner
Innehåll
Produktfakta
Produktomdömen

Modifast LCD är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning för dig som vill minska i vikt. Kostersättningen hör till gruppen Low Calorie Diet (LCD) på svenska lågkaloridiet. När du byter ut dina måltider mot Modifast LCD säkerställer du att ditt energiintag begränsas men även att kroppen får i sig de näringsämnen den behöver.

Modifast LCD kan antingen användas som en del i en strikt kur där du tar 4 påsar per dag under en period om 3 veckor eller som ersättning av enstaka måltider. Pulvret blandas ut i vatten och blir till en god dryck med härlig jordgubbssmak. Mixa med krossad is och den blir nästan som en jordgubbsmilkshake. 

Hur du använder Modifast beror naturligtvis på din egen situation och målsättning. För dig som vill ha en färdig metod och ett schema att följa är Modifast-metoden ett bra alternativ. Syftet med metoden är att erbjuda ett snabbt och effektivt sätt att minska i vikt men även hjälpa dig att behålla vikten efter avslutad kur.

Modifast är ett säkert, effektivt och gott alternativ för den som vill ta kontroll över sin vikt men också för de som önskar ett snabbt och näringsrikt måltidsalternativ.

Kostersättning ska endast ersätta din normala kost under en begränsad tid och ska alltid innehålla all den näring som kroppen behöver.

Dosering & användning

Modifast Pulver kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag under som längst 3 veckor.

Modifast LCD pulver blandas med 2-2,5 dl kallt vatten.

En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.

Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Näringsmässigt är Modifast LCD Jordgubb likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Tänk på att endast använda kostersättning under en begränsad tid, för att till exempel komma igång med en viktminskning.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ91336521660 
kcal217867394 
Fett, g4,8198,7 
varav    
-mättat, g0,83,11,4 
-enkelomättat, g1,35,12,3 
-fleromättat, g2,8115 
Kolhydrater, g2811050 
varav    
-sockerarter, g6,124,211 
Fiber, g4,317,47,9 
Protein, g13,85525 
Salt, g0,72,61,2 
VITAMINER
A, µg23895043254%
D, µg1,55,92,754%
E, mg4,6188,369%
C, mg16642936%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,5221063%
B6, mg0,41,70,854%
Folsyra, µg137,5550250125%
B12, µg0,62,2140%
Pantotensyra, mg1,24,82,237%
Biotin, µg6,1241122%
MINERALER
Natrium, mg2601039472 
Kalium, mg7843135142571%
Kalcium, mg254101646258%
Fosfor, mg21987639857%
Magnesium, mg6024010929%
Järn, mg4,6188,359%
Zink, mg3,5146,363%
Koppar, mg0,41,70,877%
Jod, µg6325111476%
Selen, µg22884073%
Mangan, mg0,41,70,838%


* Dagligt referensintag

Ingredienser: Maltodextrin, skummjölkspulver, mjölkprotein, inulin, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, mineraler(kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, glukossirap, aromer (jordgubb, vanilj), förtjockningsmedel (cellulosagummi), färgämne (rödbetsrött), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer(C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, citronsyra, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg och soja.

 

Artikelnummer3175681192959
VarumärkeModifast
AllergenerInnehåller gluten, mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg och soja.
BeredningsformPulver

Relaterade produkter

Tips & råd

Vi på Apohem vill öppna dörren till ett hälsosammare liv.
Allergi
Baby & barn
Djur
Elektronik
Förkylning
Hjälpmedel & säkerhet
Hudvård
Hushåll
Hårvård
Intimvård
Mage & tarm
Mat & dryck
Munvård
Presenter
Sex & lust
Sluta röka
Smink
Sår, bett & stick
Träning
Viktkontroll
Vitaminer & kosttillskott
Välmående
Värk & feber
Ögon & öron