Hela livets apotekKvick leverans & fri frakt över 99 krHelbra priser, såklart

Andra köpte också...

Modifast LCD Chokladpudding 8 st
Modifast LCD Chokladpudding 8 st
Modifast LCD Chokladpudding 8 st
-5%

LCD Chokladpudding 8 st

104 kr109 kr
Erbjudandetgäller t.o.m. 2021-05-30
Finns i lagerHos dig inom 1-2 arbetsdagar
Snabba fakta
  • Kostersättning för viktnedgång
  • LCD - lågkaloridiet
  • Näringsmässigt fullvärdig

Passar bra till

Beskrivning
Instruktioner
Innehåll
Produktfakta
Produktomdömen

Vill du tappa några kilon eller behålla din nuvarande vikt? Med Modifast LCD chokladpudding får du hjälp att nå ditt mål. Du kan byta ut alla dagens måltider mot chokladpudding om du vill köra en strikt kur men det går även bra att ersätta några av dem. Hur du använder måltidsersättningen beror självklart på din egen situation och vilka mål du har.

Modifast LCD innehåller den näring som kroppen behöver och är en såkallad fullvärdig kosttersättning. LCD står för Low Calorie Diet, lågkaloridiet vilket ger dig mellan 216-862 kcal per dag, beroende på hur många måltider du byter ut. Just chokladpuddingen är lite tjockare i konsistensen än till exempel dryckerna, vilket många tycker ger en bättre mättnadskänsla. Extra god och kall blir den om påsarna får stå i kylskåpet innan de mixas.  

Är du den som behöver ett färdigt schema att följa vill vi på Apohem passa på att tipsa dig om Modifast-metoden. Klicka på videon om du vill veta mer. 

 

 

Kostersättning skall endast ersätta en normal kost under en begränsad tid, och skall alltid innehålla all den näring som kroppen behöver.

Dosering & användning

Modifast LCD kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast kostersättningar per dag, under 3 veckor.

Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. 

En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Näringsmässigt är Modifast LCD kostersättningar likvärdiga. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Tänk på att endast använda kostersättning under en begränsad tid, för att till exempel komma igång med en viktminskning.

Näringstabell1 måltid/påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90936341652 
kcal216862392 
Fett, g5,2219,5 
varav    
-mättat, g14,21,9 
-enkelomättat, g1,35,32,4 
-fleromättat, g2,59,94,5 
Kolhydrater, g2611048 
varav    
-sockerarter, g9,423717 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g13,85525 
Salt, g14,21,9 
Vitaminer
A, µg21284738548%
D, µg1,87,33,366%
E, mg4,7198,571%
C, mg17663038%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,93,51,6114%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,431,70,856%
Folsyra, µg120480280109%
B12, µg0,662,61,248%
Pantotensyra, mg1,14,4233%
Biotin, µg5,2219,519%
Mineraler
Natrium, mg4111644747 
Kalium, mg7993194145273%
Kalcium, mg345137962778%
Fosfor, mg219127658083%
Magnesium, mg6325311531%
Järn, mg93516114%
Zink, mg4,418880%
Koppar, mg0,72,61,2120%
Jod, µg6124211073%
Selen, µg15592749%
Mangan, mg0,520,945%


* Dagligt referensintag

Mjölkprotein, maltodextrin, modifierad stärkelse, fruktos, fettreducerat kakopulver (10%), skummjölkspulver, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, solrosolja, inulin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), glukossirap, förtjockningsmedel (karragenan), aromer (choklad, vanillin) , färgämne (sockerkulör), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom.
Artikelnummer3175681192942
VarumärkeModifast
AllergenerInnehåller mjölkprotein, laktos, gluten.
Allergener möjligaKan innehålla spår av soja och ägg.
BeredningsformPulver

Relaterade produkter

Tips & råd

Vi på Apohem vill öppna dörren till ett hälsosammare liv.
Allergi
Baby & barn
Djur
Elektronik
Förkylning
Hjälpmedel & säkerhet
Hudvård
Hushåll
Hårvård
Intimvård
Mage & tarm
Mat & dryck
Munvård
Presenter
Sex & lust
Sluta röka
Smink
Sår, bett & stick
Träning
Viktkontroll
Vitaminer & kosttillskott
Välmående
Värk & feber
Ögon & öron