Beskrivning
Heliocare Pigment Solution Fluid SPF 50+ 50 ml 360° är en lätt, aktiv solskyddsfluid som bidrar till en jämnare hudton och hjälper till att förebygga uppkomsten av nya pigmentfläckar. Formulan innehåller den patenterade antioxidanten Fernblock® i kombination med niacinamid och andra kraftfulla antioxidanter som tillsammans verkar för att reducera befintliga pigmenteringar och skydda huden mot solrelaterade skador.
Den bredspektriga sammansättningen ger ett komplett skydd mot UVA- och UVB-strålning, synligt ljus (HEV) och infraröd strålning (IR). Produkten är vattenresistent, icke-komedogen och passar alla hudtyper.
Berikad med Heliocares patenterade växtbaserade teknologi ASPA-Fernblock®, som bidrar till att förebygga och reparera solskador, förbättra hudens D-vitaminfunktion och förlänga solskyddets effekt.
Innehåller 50 ml
Dosering & användning
Applicera ett jämnt lager (2 mg/cm2 av huden) på området som ska exponeras för sol. Återapplicera efter 2 timmar, eller efter bad för fullgott skydd. Skaka flaskan innan användning.
Varningar & försiktigheter
För mycket sol medför en allvarlig hälsorisk. Vistas inte för länge i solen, även om du använder ett solskyddsmedel. Utsätt inte spädbarn och småbarn för direkt sol. Applicera solskyddsmedlet innan du går ut i solen. Applicera medlet ofta så att du är skyddad hela tiden, särskilt när du svettas eller när du har badat och torkat dig. För att uppnå den skyddande effekt som anges på förpackningen behöver du applicera en tillräcklig mängd av solskyddsmedlet. Om du applicerar för lite får du mycket sämre skydd.
Förvaringsinstruktioner
Rumstemperatur, skyddad från direkt solljus
Hittas även bland
Artikelnummer
8470001977793
Varumärke
Heliocare
Egenskap
Vegansk
Ursprungsland
Spanien
Förpackningsstorlek
50 ml
Tillverkare/Leverantör
Cantabria Labs
Tillverkare/Leverantör postadress
LF.Cantabria. SA. Barrio Solis 30 La Concha de Villaescusa 39690 Cantabria Spain
Tillverkare/Leverantör e-post
info@hbsnordic.com
Ordinarie pris
435 kr
