Beskrivning
Evy Technology Exfoliation Glove är en exfolieringshandske för kroppen som tar bort döda hudceller och ger en jämn, slät hudyta inför brun utan sol. En jämn hud är grunden för ett fint resultat med brun utan sol produkter, eftersom färgen annars lätt fastnar i torra fläckar och ger ojämnheter. Handsken fungerar lika bra som ett allmänt peelingsteg i duschen för dig som vill ha mjukare hud, oavsett om du använder brun utan sol eller inte.
Handsken är tillverkad i polyester med detaljer i TPU och PU. Ytan är lätt strävt vävd och ger en effektiv men inte för hård exfoliering, vilket gör att den passar de flesta hudtyper. Den kan användas utan peelingprodukt, enbart med vatten, eller tillsammans med en mild duschkräm.
Använd handsken på fuktig hud i duschen. Gnid med lätta cirkelrörelser över hela kroppen och lägg extra tid på torra partier som armbågar, knän, vrister och händer, där brun utan sol annars lätt blir mörkare. Skölj huden och torka. Exfoliera gärna dagen innan du applicerar brun utan sol, så att huden hinner återhämta sig, och undvik oljiga produkter direkt efteråt. Du får 1 st handske som sköljs ur efter användning och hängs på tork, och den kan användas många gånger. Kombinera gärna med Evy Technology Self Tan Mousse och Self Tan Mittens för ett komplett resultat.
Innehåller 1 st.
Hittas även bland
Artikelnummer
5694230167999
Varumärke
EVY
Ursprungsland
Kina
Förpackningsstorlek
1 st
Tillverkare/Leverantör e-post
info@evytechnology.com
Ordinarie pris
59 kr
