Beskrivning
Dr Sannas Cleansing Cream 100 ml är en mild och krämig ansiktsrengöring som effektivt tar bort smink, orenheter och smuts utan att torka ut huden. Den passar alla hudtyper, även känslig hud som lätt blir röd, och är ett skonsamt val för daglig rengöring morgon och kväll.
Formulan är berikad med ricinolja som löser upp makeup, talg och föroreningar på ett effektivt men milt sätt. Solrosolja och havreolja bidrar med återfuktande och mjukgörande egenskaper som stödjer hudens elasticitet och naturliga balans. Havreolja är rik på lipider och hjälper till att lugna huden samt minska synlig rodnad, vilket gör rengöringskrämen särskilt lämplig för torr, känslig eller reaktiv hud.
Den krämiga konsistensen ger en behaglig rengöringsupplevelse och lämnar huden ren, mjuk och återfuktad utan stram känsla. Perfekt för dig som söker en skonsam sminkborttagning och ansiktsrengöring i ett och samma steg.
Innehåller 100 ml
Dosering & användning
Fördela 4-6 pump på torrt ansikte och hals, massera en stund och skölj av med vatten. Upprepa vid behov.
Förvaringsinstruktioner
Förvaras Torrt och svalt
Hittas även bland
Artikelnummer
7350085730693
Varumärke
Dr Sannas
Egenskap
Vegansk, Ekologisk, Glutenfri, Nötfri, Laktosfri, Mjölkfri, Parabenfri, Sockerfri, Sojafri
Ursprungsland
Sverige
Förpackningsstorlek
100 ml
Tillverkare/Leverantör
Dr Sannas Sweden AB
Tillverkare/Leverantör postadress
106 31 Stockholm
Tillverkare/Leverantör e-post
info@drsannas.se
Ordinarie pris
249 kr
