MAM Easy Start Anti-Colic 320ml 2-pack Neutral
Snabba fakta
Två nappflaskor med antikoliksystem
SkinSoft dinapp med snabbt flöde
Enkla att sterilisera i mikrovågsugn
Beskrivning
MAM Easy Start Anti-Colic Neutral är en nappflaska som är utvecklad för att ge en smidig och behaglig matningsupplevelse för både barn och förälder. Det patenterade antikoliksystemet med ventil i botten bidrar till ett jämnt vätskeflöde och minskar mängden luftbubblor i flaskan, vilket stödjer barnets naturliga drickmönster under matningen.
Den mjuka dinappen i MAM SkinSoft™ silikon har en platt form som ger en välbekant känsla för barnet och passar bra vid kombinerad amning och flaskmatning. Medföljande dinapp i storlek 3 har snabbt flöde och är anpassad för barn från cirka 4 månaders ålder. Dinappen är kompatibel med alla MAM flaskor samt MAM Trainer.
Flaskorna har läckagesäkra lock som även kan användas som mått, vilket gör dem praktiska både hemma och på resan. Den neutrala designen passar alla familjer och den självsteriliserande funktionen gör det enkelt att sterilisera flaskorna i mikrovågsugn på bara några minuter.
Innehåller 2 st
Varningar & försiktigheter
Läs bruksanvisningen innan första användning. Att dricka ur nappflaska oavbrutet och under lång tid kan ge upphov till karies. Kontrollera alltid vätskans temperatur före matning. Kassera vid minsta tecken på skada eller svaghet. Håll delar som inte används utom räckhåll för barn. Fäst aldrig i snöre, band eller lösa delar av kläderna. Barnet kan strypas. Använd aldrig flaskans dinappar som napp. Använd alltid den här produkten under uppsikt av en vuxen.
Artikelnummer
7392855121799
Varumärke
MAM
Ursprungsland
Ungern
Förpackningsstorlek
2 st
Ordinarie pris
220 kr
