Careplus Anti-Insekt Deet 40% 15 ml
Snabba fakta
Starkt myggmedel med långvarigt skydd
40 % DEET
Appliceras max en gång dagligen på huden
Beskrivning
Careplus Anti-Insekt Deet 40% är ett kraftfullt och långverkande skydd mot myggor, fästingar och knott. Med en högre koncentration av DEET (40 %) får du längre skyddstid även i områden med hög insektstäthet. Produkten är dessutom effektiv mot tropiska myggarter.
Produkten är lämplig för vuxna och barn över 13 år och används för att minska risken för insektsbett vid utomhusaktiviteter. Används högst en gång per dag. Praktisk 15 ml-flaska som är enkel att ta med på resan, vandringen eller i fickan vid sommarens aktiviteter.
Storlek: 15 ml
Dosering & användning
Spraya på kroppen 1 gång/dag
Varningar & försiktigheter
Undvik kontakt med ögonen! Vid kontakt med ögonen: Skölj försiktigt med vatten i flera minuter. Ta ur eventuella kontaktlinser om det går lätt. Fortsatt att skölja.Vid bestående ögonirritation: sök läkarhjälp.
Förvaringsinstruktioner
Rumstemperatur
Hittas även bland
Artikelnummer
08714024329536
Klassificering
Bekämpningsmedel
Varumärke
Care Plus
Ursprungsland
Nederländerna
Förpackningsstorlek
15 ml
Ordinarie pris
39 kr