Beskrivning
Baby Foot Cleansing Foot Soak är ett uppfriskande fotsalt som rengör, mjukgör och förbereder fötterna för efterföljande vård. Det naturliga saltsaltet löser sig snabbt i varmt vatten och ger en avslappnande känsla med en fräsch doft av citrusfrukter. Berikat med papainenzym från papaya som varsamt rengör huden och avlägsnar orenheter, samtidigt som fötterna blir mjuka och fräscha.
Ett fotbad med Baby Foot Cleansing Foot Soak är ett utmärkt första steg i din fotvårdsrutin. Det kan bidra till ökad blodcirkulation, ge lindring till trötta och ömma fötter och mjuka upp hud, nagelband och naglar. Det gör även huden mer mottaglig för exfoliering, fotmask eller fotkräm.
Rekommenderas särskilt att användas före behandling med Baby Foot Exfoliation Foot Peel för bästa effekt.
Innehåller 250 g
Dosering & användning
Tillsätt 3-4 korkar (15-20g) i 3 liter tempererat vatten och blanda tills det är upplöst. Bada fötterna i 10-15 minuter. Skölj och torka fötterna väl.
Varningar & försiktigheter
Använd inte produkten om du har öppna sår på fötterna eller andra fotskador. Vid hudirritation, tvätta fötterna och sluta använda/kontakta läkare. Endast för utvärtes bruk. Förvaras oåtkomligt för barn. Undvik direkt solljus och hög temperatur.
Artikelnummer
4533213683792
Varumärke
Baby Foot
Egenskap
Bpa-fri, Vegansk, Glutenfri, Nötfri, Laktosfri, Mjölkfri, Parabenfri, Parfymfri, Sockerfri, Sojafri
Ursprungsland
Japan
Förpackningsstorlek
250 ml
Tillverkare/Leverantör
Liberta Co., Ltd,
Tillverkare/Leverantör postadress
Liberta Co., Ltd, 5F Cerulean Tower Bldg., 26-1 Sakuragaoka-cho, Shibuya-Ku, Tokyo 150-8512, Japan
Tillverkare/Leverantör e-post
https://liberta-j.co.jp/en/company/info/
Ordinarie pris
125 kr


