By Wishtrend Ceramide Milky Ampoule 30 ml
Snabba fakta
Barriärstärkande ansiktsampoule
Ceramider, peptider, centella och squalane
Appliceras dagligen på rengjord hud
Beskrivning
By Wishtrend Ceramide Milky Ampoule är en uppdaterad version av den tidigare Cera Barrier Soothing Ampoule – utvecklad för att ge stöd till en försvagad hudbarriär. Denna avancerad barriärstärkande ampoule – utvecklades efter att över 900 användare önskat ett mer effektivt stöd för känslig och uttorkad hud. Den optimerade formulan kombinerar ceramider, peptider, centella och squalane för att återfukta på djupet, stärka hudens elasticitet och effektivt lugna känslig hud – utan att kännas tung eller fet.
Den mjölkiga, silkeslena konsistensen absorberas snabbt och verkar återfuktande, lugnande och balanserande samtidigt som den stödjer hudens naturliga skydd – idealisk för känslig, torr eller stressad hud.
Formulan stärker hudens skyddsbarriär med hjälp av ceramider och växtbaserad squalane som binder fukt och skyddar mot yttre påfrestningar. Den innehåller även Centella Asiatica-extrakt som verkar lugnande på känslig hud och hjälper till att minska rodnad, samtidigt som ett peptidkomplex bidrar till att förbättra hudens fasthet och spänst. Produkten är kliniskt testad och dokumenterat hudvänlig, särskilt för känslig och aknebenägen hud, utan att täppa till porer eller orsaka irritation.
Storlek: 30 ml
Dosering & användning
1. Efter rengöring, toner och essence, applicera 2–3 droppar i handflatan.
2. Fördela försiktigt över ansiktet, med fokus på torra eller känsliga partier.
3. Klappa lätt med händerna för att främja absorptionen. Avsluta med fuktkräm.
Använd dagligen – morgon och kväll.
Förvaringsinstruktioner
Förvara svalt och mörkt
Artikelnummer
8809572893278
Varumärke
By Wishtrend
Ursprungsland
Sydkorea
Förpackningsstorlek
30 ml
Tillverkare/Leverantör
Wishcompany Inc. RP EU: COSMETRADE
Tillverkare/Leverantör postadress
16F, 419, Teheran-ro, Gangnam-gu, Seoul, Republic of Korea 06192 RP EU: S.L. Avda. Sudáfrica, 110 11408-Cádiz, Spain.
Tillverkare/Leverantör e-post
www.wishcompany.net cs@wishtrend.com RP EU: info@cosmeservice.com
Ordinarie pris
439 kr