Beskrivning
Decubal Calming Micellar Gel är en micellär rengöringsgel för ansiktet, framtagen för torr, mycket torr, känslig och reaktiv hud. Gelen känns omedelbart svalkande och rengör skonsamt från smink, överflödigt fett och smuts utan att torka ut eller störa hudens egen barriär. Den passar dig som vill ha en mild ansiktsrengöring som kan användas varje dag, även när huden känns stram, irriterad eller lätt rodnad.
Formulan är enkel och genomtänkt. Glycerin binder fukt i huden, panthenol hjälper huden att bevara fukt och lugnar, och sackaridisomerat är en sockerbaserad ingrediens som fäster i hudens yttersta lager och ger fukt som håller i sig i upp till åtta timmar. Rengöringen sker med milda, sockerbaserade tensider i stället för hårda tvålämnen. Gelen är oparfymerad, täpper inte till porerna, är dermatologiskt och oftalmologiskt testad, hypoallergen och allergicertifierad, vilket gör att den även kan användas runt ögonen.
Fukta ansiktet med vatten och massera försiktigt in gelen med fingertopparna. Skölj sedan av med vatten eller torka bort med en bomullsrondell. Använd morgon och kväll som första steg i rutinen, följt av serum och Decubal Calming Face Cream för bästa resultat. Flaskan på 150 ml räcker i flera månader vid daglig användning. Gelen löser även ögonmakeup, men vid kraftig vattenfast mascara kan ett extra moment behövas.
Innehåller 150 ml.
Dosering & användning
Fukta ansiktet med vatten, massera in försiktigt och skölj av eller avlägsna med en bomullspad. Använd morgon och kväll.
Varningar & försiktigheter
N/A
Hittas även bland
Artikelnummer
7311620020617
Varumärke
Decubal
Ursprungsland
Sverige
Förpackningsstorlek
150 ml
Tillverkare/Leverantör e-post
https://www.karohealthcare.com/contact-us/
Ordinarie pris
169 kr
