✓ Fri frakt över 299 kr och vid recept

Andra köpte också...

Nurofen Apelsin 40 mg/ml Ibuprofen Oral Suspension 100 ml

Läkemedel
59 kr 
Finns i lager, hos dig inom 1-2 vardagar

Snabba fakta

  • Flytande medicin mot tillfällig smärta och feber

  • För barn från 6 månader (7kg) till 12 år

  • Innehåller Ibuprofen

  • Lösningen smakar apelsin

Det här är ett receptfritt läkemedel. Läs Bipacksedel noga före användning.

Beskrivning

Nurofen Apelsin är ett flytande läkemedel som innehåller ibuprofen. Det används som tillfällig behandling vid förkylningsfeber eller som smärtlindrande vid lätt till måttlig värk, till exempel när det gör ont i huvudet eller en tand. Nurofen Apelsin är till för barn som är mellan 6 månader (7kg) upp till 12 år (40kg) gamla. I förpackningen medföljer en doseringsspruta för lättare administrering till mindre barn. Lösningen smakar apelsin.

Läkemedlet tillhör gruppen NSAID-läkemedel och är även inflammationshämmande.
Nurofen Apelsin innehåller flytande maltitol.

Dosering & användning

Vanlig dos vid tillfälliga lätta till måttliga smärttillstånd och feber vid förkylningssjukdomar. Dosera efter vikt. Dosen ska ges ungefär var 6:e till 8:e timme, motsvarande 20-30 mg/kg per dygn.

Barn som väger 7-9 kg (6-11 månader): 1,25 ml 3-4 gånger/dygn.

Barn som väger 10-15 kg (ca 1-3 år) doseras: 2,5 ml, högst 3 gånger/ dygn.

Barn som väger 16-19 kg (ca 4-5 år) doseras: 3,75 ml, högst 3 gånger/dygn.

Barn som väger 20-29 kg (ca 6-9 år) doseras: 5 ml, högst 3 gånger/dygn.

Barn som väger 30-40 kg (ca 10-12 år) doseras: 7,5 ml, högst 3 gånger/dygn.

Detta läkemedel är endast för korttidsanvändning. Nurofen Apelsin bör användas högst 3 dagar i följd. Vid längre tids användning eller om symtomen förvärras, ska läkare kontaktas.
Rekommenderas inte för användning till barn under 6 månader eller under 7 kg. Läs bipacksedeln noga.

Kontakta läkare innan Nurofen Apelsin används: Om barnet är svårt medtaget eller har buksmärtor, nackstelhet, eller ryggvärk. Om barnet har svåra besvär från öron, svalg eller luftrör.

Förvaringsinstruktioner

Förvaras utom syn-och räckhåll för barn. Öppnad flaska är hållbar i 6 månader.

Aktiv substans: Ibuprofen. 1 ml oral suspension innehåller 40 mg ibuprofen.Övriga innehållsämnen: citronsyramonohydrat, natriumcitrat, natriumklorid, sackarinnatrium, polysorbat 80, domifenbromid, flytande maltitol, glycerol, xantangummi, apelsinsmak (innehåller vetestärkelse), renat vatten.

Artikelnummer

7046265989257

Klassificering

Receptfritt Läkemedel

Varumärke

Nurofen

Beredningsform

Flytande

Ursprungsland

Storbritannien

Förpackningsstorlek

100 ml

Relaterade produkter

Apohem Magazine