Beskrivning
Blemish Control Gel med AHA och BHA minskar orenheter och ojämnheter i huden samt förbättrar porernas utseende. Tre essentiella ceramider hjälper till att bevara hudens skyddande barriär. Torkar inte ut huden som blir återfuktad och fräsch. Passar för hud med benägenhet för akne, även för känslig hud. Utan parfym.
- Den unika kombinationen av 3 essentiella ceramider (1, 3 och 6-II) hjälper till att stärka hudens skyddande barriär och reducerar fuktförlusten i huden.
- Exfolierande salicylsyra för mindre synliga porer.
- Glykol- och mjölksyra minskar orenheter och ojämnheter i huden.
- Niacinamid lugnar huden
- Respekterar hudens pH-värde.
- Täpper inte till porerna.
- Utan alkohol* (*innehåller inte etanol).
Dosering & användning
Appliceras med lätta cirkelformade rörelser i ansiktet på kvällen. Undvik kontakt med ögonen. Vid kontakt, skölj noggrant med vatten.
Varning för solskador. Denna produkt innehåller alfahydroxisyra AHA (glykol-, mjölksyra) som kan öka hudens känslighet för solen och i synnerhet öka möjligheten för solbränna. Använd solskydd, kläder som skyddar mot solen och begränsa din egen exponering för solen medan du använder produkten samt i en vecka därefter.
Varningar & försiktigheter
Undvik ögonområdet.